Poprzednie edycje: Teatr-Akcje 2006
Teatr-Akcje Teatr-Akcje
 
PODZIĘKOWANIA PROGRAM INFORMACJE PRASOWE GALERIE WIDEO KSIĘGA GOŚCI!
<< powrót do listy informacji prasowych

W ubiegłym tygodniu Teatr-Akcje przekroczyły półmetek. Tylko trochę zwolniliśmy tempa, bo pracowaliśmy, razem z grupą “Karakony” z Poznania nad widowiskiem “Woda-Ogień”. Przez następne półtora tygodnia czeka nas jednak znowu teatralny zawrót głowy. A potem...żal będzie się żegnać.

W poniedziałek 27 sierpnia, o godz. 20.00 w siedzibie Teatr-Akcji, przy ul. Sejneńskiej 18, odbędzie się przedstawienie “Podróż” w wykonaniu Teatru Dwa Słowa z Ośrodka Wsparcia dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi w Lipniaku. Spektakl jest autorskim pomysłem aktorów z Lipniaka. Na pewno warto go zobaczyć, bo wykonawcy wkładają dużo serca w to, co robią.

We wtorek, 28 sierpnia, również w siedzibie Teatr-Akcji, będzie można zobaczyć kontrowersyjnego twórcę Mateusza Felsmanna. Przygotował on performance pt. “Portrety ojców”. Po spektaklu, o godz. 21.00 spotkanie z aktorem.
“Portrety ojców” powstały z mojego zainteresowania relacjami ojciec-syn w kontekście kodów kulturowych zrodzonych w patriarchalnej tradycji chrześcijańskiej. co za tym idzie, narzuconych przez ową tradycje wzorców męskości – mówi o swojej sztuce performer. Mateusz Felsmann urodził się w 1984 roku. Studiuje wiedzę o teatrze na UAM w Poznaniu. Współpracuje z kilkoma teatrami alternatywnymi m. in. 2XU, projekt Sympathy for The Devil, Teatrem Biuro Podróży oraz formacją elektroakustyczną Kakofonikt.

Następnego dnia, w środę, 29 sierpnia, zaplanowaliśmy prezentację spektaklu “Mojo Mickybo” Teatru Krypta ze Szczecina. Przedstawienie wyreżyserował Wiktor Rubin. Spektakl zdobył w 2006 roku Grand Prix, czyli Wielką Nagrodę Publiczności 41. Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Małych Form w kategorii teatrów nieinstytucjonalnych. Jest opowieścią o przyjaźni dwóch irlandzkich chłopców. Tłem opowieści są zamieszki w Belfaście lat siedemdziesiątych. Dwaj chłopcy, w świecie nienawiści i przemocy próbują obronić świat dziecięcej wrażliwości. Nie jest to historia o wkraczaniu w dorosłość, lecz o chwili, w której dorosłość brutalnie wkracza w nasze życie. Na uwagę zasługuje perfekcyjna gra aktorska. Na scenie pojawiają się jedynie dwaj aktorzy. Odtwarzają oni nie tylko parę tytułowych bohaterów, ale również 12 innych postaci. Nie ma rekwizytów ani dekoracji, tylko dynamiczna, wartka akcja, reszta dzieje się w wyobraźni widza. Miejsce - siedziba Teatr-Akcji, ul. Sejneńska 18, godzina 20.00. Wstęp tylko na bezpłatne wejściówki, które należy zarezerwować telefonicznie lub sms-em od 20 do 28 sierpnia pod nr tel. 511-899-080. Po spektaklu spotkanie z aktorami Grzegorzem Falkowskim i Pawłem Niczewskim.

Od środy do piątku aktorów Teatru Form Czarno-Białych Plama będzie można spotkać na suwalskich ulicach: Chłodnej, Noniewicza, pasażu Grande-Synthe, w parku im. Marii Konopnickiej oraz na bazarze przy ul. Sejneńskiej. Przeprowadzimy akcję teatralną “Sza-fy”.

W czwartek, 30 sierpnia, zapraszamy do Ogrodu Letniego Rozmarino, ul. Kościuszki 75. O godzinie 19.00 zagra tam zespół Tuńczyk z Poznania.

Wielkim świętem będzie koncert na 5. urodziny Stowarzyszenia Aktywności Społeczno-Artystycznej “Nie Po Drodze”, organizatora Teatr-Akcji. Odbędzie się on w piątek, 31 sierpnia, o godz. 19.30, nad Zalewem Arkadia. Zagrają: jedna z najbardziej popularnych polskich grup folkowych Kapela ze wsi Warszawa oraz legendarna Orkiestra na Zdrowie, kierowana przez Jacka Kleyffa. Koncert był możliwy dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miejskiego w Suwałkach.
Orkiestra na Zdrowie istnieje w różnych składach od 21 lat. Jej założycielem i jedynym muzykiem z pierwszego składu jest znany poeta i bard Jacek Kleyff. Swoją muzykę członkowie zespołu określają jako "naturalna muzyka do ruchu i do słuchu, silnie osadzona w rytmie". Pojawiają się w niej elementy reggae i muzyki etnicznej. Równie ważny jest przekaz tekstowy. Działalność zespołu opiera się głównie na czterogodzinnych “otwartych próbach”, w których bierze udział liczna publiczność z całej Polski.
Kapela ze Wsi Warszawa istnieje od 1997 roku. Na jej repertuar składają się awangardowe interpretacje ludowych melodii tanecznych, tańców, ballad i wiejskich pieśni, wykonywane z wykorzystaniem archaicznych instrumentów i tzw. białego głosu. Mimo wierności tradycyjnym technikom gry i śpiewu, pełne inwencji wykonania dawnych utworów brzmią nowocześnie i są zrozumiałe dla współczesnego odbiorcy. Kapela zdobyła wiele nagród na polskich i zagranicznych festiwalach folkowych, m.in. “Scena Otwarta” Mikołajki Folkowe 1997 oraz nagroda Orkiestry św. Mikołaja, Festiwal Polskiego Radia “Nowa tradycja” 1998 - II nagroda i nagroda publiczności. Mają na swoim koncie trzy albumy: “Hop Sa Sa”, “Wiosna Ludu”, nagrodzony w 2003 roku w Niemczech Grand Prix festiwalu International Competition of Folk Music Recordings za najlepsze nagranie muzyki folk przyznane przez Europejską Unię Radiową oraz “Wykorzenienie”, uznany przez miesięcznik “Stereo” za jedną z 3 najlepszych płyt 2005 roku w kategorii "muzyka zagraniczna". Działalność Kapeli nie skupia się wyłącznie na muzyce, ale również na próbach ocalenia zapomnianej kultury tradycyjnej. Członkowie grupy podróżują do małych wiosek i odwiedzają muzykantów.

1 września, w sobotę przeprowadzimy akcję teatralną “Teatr niewidoczny” na miejskim bazarze przy ul. Sejneńskiej. Będzie ona nawiązaniem do naszych pierwszych, kameralnych Teatr-Akcji, sprzed dwóch lat, kiedy to aktorzy “Plamy” wmieszali się w tłum bywalców i handlujących na bazarze przy ul. Świerkowej.

W niedzielę, 2 września, najpierw, o godzinie 19.00 zapraszamy na spotkanie z aktorami “Plamy” w siedzibie Teatr-Akcji, a później, o godzinie 21.00 na akcję teatralną “Sąsiedzi” w naszym wykonaniu. Po raz pierwszy jako miejsce akcji wybraliśmy mostek nad Czarną Hańczą przy ulicy Noniewicza.

Na zakończenie, w dniach 3-6 września zapraszamy na spotkania filmowe, prezentujące najciekawsze zjawiska teatralne XX wieku. Spotkania będą odbywały się codziennie, od poniedziałku do czwartku, w siedzibie Teatr-Akcji, przy ul. Sejneńskiej 18. Początek o godzinie 16.00.

Organizatorem Suwalskich Teatr-Akcji jest Stowarzyszenie Aktywności Społeczno-Artystycznej “Nie Po Drodze”, współorganizatorami: Teatr Form Czarno-Białych “Plama”, Młodzieżowy Dom Kultury w Suwałkach, Dom Pracy Twórczej w Wigrach. Partnerami: Regionalny Ośrodek Kultury i Sztuki oraz Pizzeria- Galeria “Rozmarino”. Wsparcie informatyczne: DBS Systems. Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji J&S Pro Bono Poloniae, a także Urzędu Miejskiego w Suwałkach. Sponsorem jest Market Budowlany “Kram”. Patronaty medialne: Radio Białystok, TVP Białystok, Tygodnik Suwalski, portal Suwalki.info.

Rzecznik prasowy festiwalu: Marta Winniczuk 0506 749 115


<< powrót do listy informacji prasowych
 
Copyright 2007 © Stowarzyszenie Aktywności Społeczno-Artystycznej "Nie Po Drodze"
Design: Sławek Warmbier